Zastanawiasz się, jaki szampon samochodowy wybrać? Nie wiesz, co oznacza, że szampon do mycia samochodu jest neutralny, kwaśny czy zasadowy? W takim razie jesteś w dobrym miejscu! Wyjaśnimy Ci, który kosmetyk samochodowy i do czego należy stosować.
Szampon do mycia samochodu — co to jest?
Stare powiedzenie mówi: jak dbasz, tak masz. Szczególnie tyczy się to samochodów. Nasze cztery kółka wymagają pielęgnacji na różnych płaszczyznach — od silnika przez zawieszenie po… karoserię. I na tej ostatniej się dziś skupimy.
Tak jak nasza skóra wymaga odpowiedniej pielęgnacji, tam samo karoseria auta zasługuje na to, co dla niej najlepsze — prawidłowe i regularne mycie.
Szampon do mycia samochodu to takie “must have” każdego, kto poświęca swój czas na własnoręczne dopieszczanie auta. Oczywiście tego typu środki znajdziemy również na półkach u detailerów, zajmujących się profesjonalnym czyszczeniem aut.
Preparaty zaliczane do kategorii “szampon samochodowy” zostały podzielone na trzy grupy — neutralne, kwaśne i zasadowe. Należy je stosować adekwatnie do sytuacji, które zaraz szerzej opiszemy.
W przypadku większości środków przed ich użyciem nie trzeba przechodzić specjalnego szkolenia. Zwykła instrukcja od producenta będzie wystarczająca.
Składy poszczególnych środków różnią się od siebie, aczkolwiek w większości przypadków stanowią mieszankę detergentów czyszczących, spieniaczy i różnych dodatków. Dzięki nim lakier odzyskuje połysk.
Jaki szampon samochodowy wybrać — rodzaje
Jak wspomnieliśmy, wyróżniamy trzy rodzaje szamponów: kwaśne, neutralne i zasadowe. Dobór odpowiedniego zależy od tego, w jakich warunkach eksploatujemy auto. Stosowane wcześniej zabiegi również mają znaczenie. Inne środki dedykujemy powłokom hydrofobowym, a inne woskom.
Kwaśny szampon samochodowy
Stosujemy go w przypadku aut z położoną ceramiką. Świetnie usuwa zabrudzenia zapychające pory powłok ceramicznych. Resztki kamieni czy minerałów źle wpływają na hydrofobowość (zdolność do odpychania cząsteczek wody), więc stosowanie do mycia produktów o niskim pH jest w tym przypadku zalecane.
Kwaśne szampony dobrze radzą sobie z resztkami rdzy, kamienia, a także zanieczyszczeniami, których osadzanie się na klakierze powoduje m.in. smog.
Dzięki swojej formule rozpuszczają je i ułatwiają usunięcie z karoserii. Niekiedy w swoim składzie zawierają również dodatki — środki powierzchniowo czynne ułatwiające rozprowadzenie szamponu i zapobiegają powstawaniu zarysowań. Są też zalecane, kiedy myjemy auto twardą wodą (pozostawia ona osad).
Warto jednak dokładnie zapoznać się z zaleceniami producenta. Niskie pH tych preparatów w przypadku długotrwałego stosowania może uszkodzić lakier i powodować korozję.
Czytajcie zatem instrukcję. Co ważne — kwaśne szampony lubią się z ceramiką, ale lepiej ich nie stosować, kiedy mamy na lakierze wosk.
Szampony samochodowe neutralne
Te preparaty są w pełni bezpieczne dla lakieru, gumy, tworzyw sztucznych i chromu. Nie grożą żadnymi uszkodzeniami jakichkolwiek elementów. Posiadają obojętne pH. Neutralne szampony samochodowe zawierają w swoim składzie substancje powierzchniowo czynne.
Dzięki nim skutecznie usuwają brud i zanieczyszczenia, takie jak: kurz, błoto, owady i ślady smaru.
Pozostawiają powierzchnię czystą i błyszczącą. Niektórzy producenci wzbogacają je o składniki pielęgnujące — np.: takie jak woski i polimery.
Szampon samochodowy z woskiem lepiej chroni lakier przed czynnikami zewnętrznymi — nie tylko tymi widocznymi gołym okiem, ale też przed promieniami UV.
Neutralne szampony samochodowe są łatwe w użyciu i nie wymagają dodatkowego płukania lub szorowania. Można je nabyć w opakowaniach o różnych pojemnościach.
Szampon do mycia samochodu ADBL jest na ten przykład dostępny zarówno butelce o pojemności 500 ml, jak i 5-litrowym baniaku. Wszystko zależy od potrzeb użytkowników.
Szampony samochodowe zasadowe
Środki z tej grupy dedykuje się autom, które są intensywnie eksploatowane, ale ich karoseria nie posiada żadnych zabezpieczeń. Można je zaliczyć do kategorii preparatów specjalistycznych.
Stosuje się je wszędzie tam, gdzie szampony neutralne nie dają rady. Produkty zasadowe tego rodzaju usuwają tłuszcze, smoły, olej czy ptasie odchody.
W składzie szamponów zasadowych znajdziemy związki chemiczne reagujące z trudno usuwalnymi zanieczyszczeniami. Należy je jednak stosować ostrożnie, aby nie przesadzić z częstotliwością.
Tego rodzaju kosmetyki są dedykowane mechanikom oraz detailerom zajmującym się profesjonalnym myciem aut.
Jaki szampon samochodowy wybrać? To musisz wiedzieć
Szampon samochodowy to nie wszystko. Zanim zabierzesz się do mycia auta własnoręcznie, chcemy Cię ostrzec przed złymi praktykami.
Nigdy nie stosuj chemii kuchennej!
W dawnych czasach, kiedy rynek kosmetyków samochodowych dopiero raczkował, wielu kierowców stosowało do usuwania zabrudzeń to, co akurat mieli pod ręką. Często były to płyny do mycia naczyń. Domowa chemia ładnie się pieni, ale w gruncie rzeczy ma inne przeznaczenie. Na dłuższą metę mycie auta płynem do naczyń może pogłębiać korozję i powodować matowienie lakieru.
Zadbaj o akcesoria do mycia samochodu
Przed rozpoczęciem czyszczenia warto zaopatrzyć się w podstawowe akcesoria, jak np.: wiaderko, ręcznik z mikrofibry do osuszania lakieru czy gąbki do mycia auta. Tego rodzaju “pomoce” pomogą w usunięciu zabrudzeń i otrzymaniu lepszego efektu.
Jak myć auto? Własnoręcznie!
Niektórym zapewne ciśnie się na usta pytanie: Po co myć auto własnoręcznie? Przecież w każdej większej miejscowości są myjnie automatyczne i bezdotykowe!
Pamiętajcie, że w tych pierwszych szczotki mogą mieć już całkiem spory przebieg — a co za tym idzie — narobią więcej szkód niż pożytku. Powłoka lakiernicza może z takiego mycia wyjść z nowymi rysami! Poza tym dokładność takiego mycia pozostawia wiele do życzenia.
Jeśli chodzi o myjnie bezdotykowe, to lanca myjki ciśnieniowej w nieodpowiednich rękach też może uszkodzić lakier. Ponadto szczotki na myjniach bezdotykowych bywają naprawdę mocno wyeksploatowane.
Własnoręczne mycie samochodu to zadanie dla tych, którzy lubią, kiedy ich fura lśni. To zabieg wymagający czasu, ale też dający wiele satysfakcji. W końcu czyste auto nie tylko dobrze wygląda, ale lepiej się nim jeździ jego właścicielowi.
Related Posts
Stay up-to-date with the latest information.