Jak wyczyścić skórzaną tapicerkę w samochodzie? Oto kolejne z listy najczęściej zadawanych nam pytań. Skóra w samochodzie to wyraz elegancji, prestiżu oraz komfortu. Przez wielu jest kojarzona głównie z luksusowymi i sportowymi autami. Jest w tym ziarno prawdy. Faktycznie stanowi najwyższy standard wykończenia.
Niestety, z upływem czasu skórzana tapicerka może stracić swoje piękno. Efekt psują przebarwienia. Na szczęście czyszczenie tapicerki skórzanej w samochodzie jest proste. Dla miłośników będzie też przyjemną czynnością. Zwłaszcza gdy zobaczą efekt! Dziś doradzamy, jak przywrócić blask i świeżość skórze w Twojej furze!
Jak wyczyścić skórzaną tapicerkę w samochodzie — rozprawiamy się z mitami
Zacznijmy od rozwiania mitów starych jak motoryzacja. Przede wszystkim, woda nie jest odpowiednim środkiem do czyszczenia skóry wewnątrz samochodu!
Choć świetnie sprawdza się do płukania szczotek lub do usuwania brudu, nie powinna mieć bezpośredniego kontaktu z tapicerką skórzaną!
Podobnie sytuacja wygląda z… kremem Nivea czy mydłem w płynie Biały Jeleń. Te kosmetyki często są błędnie polecane! Innym często polecanym, ale nieodpowiednim rozwiązaniem, jest szare mydło.
Te ostatnie w przeszłości faktycznie służyło do czyszczenia niektórych elementów. Obecnie jednak nie zaleca się jego użycia do tapicerki skórzanej. Szczególnie w nowoczesnych samochodach.
Szare mydło, które zresztą nie jest już nawet tak łatwo dostępne w sklepach, może mieć za wysokie pH i zbyt mocno nasączać tapicerkę. To oczywiście niekorzystnie wpływa na jej kondycję.
Wreszcie, należy surowo zakazać stosowania popularnych (najtańszych) środków do nabłyszczania kokpitów z marketów. Pokrewnych im produktów do czyszczenia tapicerki skórzanej w również samochodzie.
NIGDY ICH NIE STOSUJCIE!
Chcemy jednoznacznie podkreślić, że nie są to najlepsze środki do konserwacji skórzanych wnętrz.
Dbanie o skóry w samochodzie wymaga właściwej wiedzy i odpowiednich środków czyszczących. Jakich? Stworzyliśmy ten tekst, aby rozświetlić drogę, tym którzy pragną posiąść tę wiedzę.
Od czego zacząć czyszczenie tapicerki?
Rozpocznijmy naszą podróż od chwili, gdy skóra jako materiał użytkowy zyskała na znaczeniu. Już nasi praprzodkowie doceniali jej wartość i wykorzystywali do produkcji prymitywnych ubrań, obuwia oraz tymczasowych schronień.
Skóra zwierząt, ze względu na swoje wyjątkowe właściwości, była doskonałą ochroną przed chłodem i wilgocią.
Pocięte paski skóry służyły jako rzemienie, a elementy skórzane znajdowały zastosowanie w produkcji różnorodnych narzędzi. Świat poszedł jednak do przodu.
Obecnie skóra ma tak wiele różnorodnych zastosowań, że trudno je wszystkie wymienić. Jest powszechnie stosowana w produkcji obuwia, galanterii, odzieży oraz tapicerki meblowej i… samochodowej.
Warto pamiętać o bogatej historii i wszechstronności skóry, gdy dbamy o skórzaną tapicerkę auta.
Jak wyczyścić skórzaną tapicerkę w samochodzie — rozpoznawanie rodzaju skóry
Kiedy już macie świadomość czym jest skóra, ważne jest zrozumienie jednej kluczowej kwestii, bo…
Aby prawidłowo wyczyścić tapicerkę skórzaną w samochodzie, trzeba najpierw rozpoznać rodzaj skóry.
To ma bezpośredni wpływ na wybór właściwych kosmetyków samochodowych.
Wyróżniamy trzy najpopularniejsze rodzaje skóry:
anilinową otwartą;
semi-anilinową;
gładką (powierzchniowo zamkniętą)
Obecnie producenci najczęściej stosują w autach skórę gładką, powierzchniowo zamkniętą.
Jak wyczyścić skórzaną tapicerkę w samochodzie — która jest która?
Do prawidłowej „diagnozy” przyda się jedna z najbardziej powszechnych substancji chemicznych na Ziemi — woda.
Szacuje się, że 90% tapicerek skórzanych w samochodach to skóry gładkie powierzchniowo zamknięte.
Warto jednak sprawdzić, czy nie należysz do pozostałych 10% „szczęśliwców”.
Istnieje bardzo prosty sposób, aby dowiedzieć się, jak nasza skórzana tapicerka reaguje na kontakt z wodą.
Jeśli kropla cieczy na testowym kawałku tapicerki natychmiast się wchłania, oznacza to, że mamy do czynienia z otwartą skórą anilinową. Ten rodzaj skóry nie ma wykończenia, co powoduje, że łatwo absorbuje wodę.
W takim przypadku powszechnie dostępne produkty do czyszczenia skór nie będą tutaj odpowiednie.
Natomiast jeśli woda wchłania się, ale proces ten nie jest natychmiastowy, to mamy do czynienia z tzw. “skórą semi-anilinową”. Ten materiał ma lekkie, delikatne wykończenie, przez co woda wchłania się wolniej.
A co zrobić, kiedy kropla wody na skórzanej tapicerce nie wchłania się ani trochę?
To jednoznacznie wskazuje na gładką, powierzchniowo zamkniętą skórę. Jest to bardzo popularny rodzaj tapicerki skórzanej, do którego bezpiecznie można używać standardowych środków pielęgnacyjnych.
Pozostaje jednak pytanie…
Jakie środki do czyszczenia karoserii wybrać?
Gdy już określisz, z jakiej skóry powstała tapicerka w Twoim aucie, nadszedł czas na działanie.
Pierwszy krok to zakup właściwych środków czyszczących. W naszej ofercie znajdziesz nawet kompletne zestawy do czyszczenia różnych rodzajów skór. Zawierają one komplet niezbędnych preparatów do czyszczenia i konserwacji skórzanej tapicerki.
Jeśli w Twoim samochodzie znajduje się skóra gładka, powierzchniowo zamknięta, warto postawić na sprawdzone rozwiązania. Jednym z nich jest zestaw do czyszczenia skór gładkich z mleczkiem pielęgnacyjnym.
Zestaw obejmuje praktycznie wszystko, czego potrzebujesz. No może poza wiaderkiem z ciepłą wodą i odkurzaczem.
Znajdziesz w nim środek czyszczący z aplikatorem piany, preparat konserwujący, mleczko do skóry z kompleksem składników regenerujących i filtrem UV, specjalną szczoteczkę do czyszczenia skóry oraz miękką szmatkę z mikrofibry.
Taki zestaw jest dostępny w dwóch wariantach — Strong i Soft. Dlaczego aż dwóch?
String vs soft
Pytanie o wybór zestawów strong i soft pojawia się dość często. Różnica polega, jak łatwo się domyślić, na sile działania.
Ważne jest jednak zauważenie, że przeciętna skóra ma stosunkowo kwaśne pH, które mieści się w zakresie od 4 do 5,5. Preparat w wersji STRONG ma pH 9,5, podczas gdy delikatniejsza wersja ma pH zbliżone do 5,5. Jeśli czyścisz stosunkowo nowe auto, a zabrudzenia nie są znaczące, warto spróbować wersji SOFT.
W większości przypadków użycie tego zestawu powinno być wystarczające. Regularne zabiegi pozwolą cieszyć się piękną skórą przez długi czas.
Jednak jeśli nigdy wcześniej nie przeprowadzaliście czyszczenia skórzanej tapicerki w swoim samochodzie, warto rozważyć zakup i użycie mocniejszej wersji. Zestaw STRONG poradzi sobie nawet z mocno zaniedbanym wnętrzem.
Czyszczenie tapicerki skórzanej — sięgnij po odkurzacz
Wszelkie drobinki, które gromadzą się w różnych zakamarkach samochodu, mogą szkodzić skórzanej tapicerce. Kontakt z piaskiem można porównać do szorowania skóry papierem ściernym. Zdecydowanie nie jest to najlepszy pomysł.
Dlatego odkurzanie powinno być regularnym zabiegiem. Zaniedbania w tej kwestii mogą prowadzić do poważnych i trudnych do naprawienia uszkodzeń. Pamiętaj, że podczas odkurzania należy zachować delikatność i nie agresywnie szorować tapicerki końcówką ssącą!
Kolejnym ważnym krokiem jest czyszczenie tapicerki pianką.
Jak wyczyścić skórzaną tapicerkę w samochodzie — najlepsze praktyki pielęgnacyjne
Aby osiągnąć najlepsze efekty, przeprowadzaj wszelkie zabiegi pielęgnacyjne w pomieszczeniu. Najlepiej takim, które jest chronione przed bezpośrednim działaniem promieni słonecznych i ma kontrolowaną wilgotność.
Odpowiednie warunki pomogą w lepszym odparowywaniu wody. Ta może wnikać w tapicerkę podczas czyszczenia. Ważne jest również czyszczenie tapicerki element po elemencie, aby uniknąć nadmiernego nasączenia skóry. Jeśli już odkurzyłeś tapicerkę, możesz przystąpić do jej czyszczenia.
Czyszczenie skór — krok po kroku
Nanieś niewielką ilość środka czyszczącego w formie piany na szczoteczkę i wykonuj okrężne ruchy, aby czyścić tapicerkę.
W trakcie czyszczenia kontroluj stan zabrudzenia szczotki i w razie potrzeby, przemyj ją w wiaderku z wodą.
Przed użyciem szczotki, upewnij się, że jest dobrze wstrząśnięta i pozbawiona resztek wilgoci. Po całkowitym wyczyszczeniu tapicerki pozwól skórze wyschnąć przez około 2 do 3 godzin.
Zastosowanie tych praktyk pielęgnacyjnych pomoże Ci w skutecznym czyszczeniu skórzanej tapicerki samochodowej…
Jeśli zależy Wam na długotrwałym zachowaniu tapicerki w doskonałym stanie, ważne jest, aby regularnie ją regenerować.
W tym celu możecie skorzystać ze sprawdzonego preparatu regenerującego do skór gładkich. Taki środek wnika głęboko w tapicerkę, odżywiając ją od środka.
Dzięki temu wewnętrzne warstwy skóry odzyskają elastyczność, a tapicerka odzyska sprężystość i zdrowy wygląd.
Przy nowych skórach regeneracja za pomocą „mleczka” zazwyczaj nie jest konieczna, ponieważ naturalnie występujące w nich tłuszcze i składniki odżywcze są zwykle wystarczające.
Zabezpieczenie tapicerki
Po wyczyszczeniu i ewentualnym nawilżeniu tapicerki skórzaną mleczkiem regenerującym ważne jest zabezpieczenie jej powierzchni preparatem konserwującym.
Możecie użyć np. Leder Versiegelung od Colourlock. Preparat ten jest dostępny w zestawie do czyszczenia skór tej firmy.
Wystarczy nałożyć kilka kropli Leder Versiegelung na szmatkę z mikrofibry i delikatnie przetrzeć powierzchnię tapicerki, aby lekko ją zwilżyć.
Kosmetyk tworzy jednolitą, gładką warstwę ochronną na skórze, o lekko matowym wykończeniu. Pamiętajcie, aby podczas aplikacji nie polerować skóry, ponieważ może to spowodować nadmierny połysk (co w przypadku skórzanej tapicerki samochodowej nie jest pożądane).
Po nałożeniu preparatu konserwującego pozostaw tapicerkę do całkowitego wyschnięcia, co zwykle trwa od 2 do 4 godzin.
I to już wszystko!
Przeczytaj też: Bezpieczna jazda samochodem – poradnik Piotra Sochackiego.
- MOJE AUTO Pianka do tapicerki skórzanej 400ml
MOJE AUTO Pianka do tapicerki skórzanej 400ml
18,49 złZobacz produkt - RR CUSTOMS LEATHER CLEANER STRONG 200ML - skuteczny środek czyszczący przeznaczony skór gładkich
RR CUSTOMS LEATHER CLEANER STRONG 200ML - skuteczny środek czyszczący przeznaczony skór gładkich
25,99 złZobacz produkt - RR CUSTOMS LEATHER CONDITIONER 5L - odżywka do skór gładkich
RR CUSTOMS LEATHER CONDITIONER 5L - odżywka do skór gładkich
119,99 złZobacz produkt - MEGUIARS Gold Class Leather Conditioner 473ml - środek do konserwacji skór
MEGUIARS Gold Class Leather Conditioner 473ml - środek do konserwacji skór
48,35 złZobacz produkt - COLOURLOCK Wosk do Skór 125ml - wosk do impregancji skór gładkich
COLOURLOCK Wosk do Skór 125ml - wosk do impregancji skór gładkich
79,90 złZobacz produkt - COLOURLOCK Wosk do Skór 15ml - do impregancji skór gładkich
COLOURLOCK Wosk do Skór 15ml - do impregancji skór gładkich
33,90 złZobacz produkt
Related Posts
Stay up-to-date with the latest information.