Wyszukiwarka filtrów – kliknij w logo marki i dobierz filtr odpowiedni do Twego auta
Jaki filtr samochodowy i motocyklowy nie zawiedzie?
Filtr samochodowy i motocyklowy to jedna z tańszych części mechaniki maszyn. Te niepozorne części odpowiadają za stan wielu układów. Na pewno odwiedzając warsztaty samochodowe, słyszałeś: to niewielka usterka, zatkał się filtr. Odetchnąłeś z ulgą. Koszty wymiany tego znaczącego maleństwa nie są ogromne. Jedno jest pewne – filtry do samochodów to cisi bohaterowie użytkowania pojazdów. Co trzeba o nich wiedzieć? Kilka prawd o filtrach poznasz poniżej.
Dobierz odpowiedni filtr do samochodu, bo to ma znaczenie.
Trwałość podzespołów samochodu w dużej mierze zależy od tego, jak o nie dbamy.
Jako sklep motoryzacyjny, który zgłębia branżę, niestety wiemy, że nie wszyscy kierowcy, czy motocykliści zdają sobie sprawę, że nawet niewielkie zaniedbania w wymianie, dobranie nieodpowiedniego filtra może znacząco wpłynąć na jego skuteczność.
Właśnie tak, drodzy kierowcy, pracujemy na szybsze zużycie silnika, podzespołów, na niespodziewaną awarię samochodu – jak zawsze, w najmniej odpowiednim miejscu.
Dlatego dobór filtrów jest tak ważny.
Wytyczne ogólne: parametry filtra powinny być zawsze dopasowane do konkretnego zastosowania. Warto wybrać też produkty renomowanych marek. Mają certyfikaty, atestowane materiały, a to gwarancja niezawodności filtrów i dopracowanej konstrukcji. Zawsze należy pamiętać o tym, że filtry warto wymieniać regularnie.
Jakie rodzaje filtrów znajdziesz w twojej maszynie?
Obecne podstawowy podział prezentuje filtry do samochodu i filtry do motocykli. Ich głębszy podział, na kolejne grupy, zależy od zastosowania i substancji, do której są przystosowane. Według tego klucza na rynku motoryzacyjnym znajdziesz:
Istnieją też inne podziały filtrów. Oparte np. o materiał, z jakiego wykonany jest filtr, więc są np.: filtry węglowe czy filtry HEPA.
Do czego służą i jak często należy wymieniać filtry samochodowe?
Głównym zadaniem filtrów samochodowych i motocyklowych jest zatrzymywanie cząsteczek, które zanieczyszczają daną substancję. Niepożądane zanieczyszczenia negatywnie wpływają na pracę danego układu. Filtry oleju zapobiegają osadzaniu zanieczyszczeń na częściach układu napędowego. Dobry filtr paliwa zabezpiecza części tego układu przed zbyt szybkim zużyciem. Jednocześnie może wpłynąć na mniejsze spalanie. Podobnie wygląda sprawa w przypadku filtra powietrza, który ma duży wpływ na osiągi silnika.
Filtry kabinowe to części układów klimatyzacji i wentylacji, natomiast filtry hydrauliczne są przeznaczone do systemów hydrauliki siłowej.
Filtr kabinowy ma wpływ na zdrowie!
Filtr kabinowy to element, który jest ważny nie tylko dla auta, ale też dla Twojego zdrowia.
Mają chyba najkrótszą karierę. Ich historia nie jest tak długa jak historia motoryzacji. O filtrach odpowiedzialnych za jakość powietrza w kabinie producenci i konstruktorzy aut pomyśleli dopiero w latach 70-tych XX wieku.
Zadaniem tego filtra samochodowego jest oczyszczanie powietrza w kabinie ze: smogu, pyłów, roztoczy i różnych zanieczyszczeń. Ich regularna wymiana na pewno zadba o alergików i dzieci.
Wymienia się go standardowo raz w roku, ale… jeżeli zapomnisz, warto mieć płyn do dezynfekcji, który poratuje sytuację.
Jakie filtry oleju są najlepsze?
Wiedz jedno o filtrze oleju – on jest jednym z ważniejszych komponentów wpływających na pracę i trwałość silnika. Należy go regularnie wymieniać. Zazwyczaj robi się to w momencie wymiany oleju (lub według zaleceń producenta). Najprostszym rozwiązaniem w doborze jest wymiana starego filtra na ten sam model. Jednak wiemy, że zazwyczaj kierowca szuka tańszych rozwiązań. I nic w tym złego, jeśli posłuży się wiedzą. W takim wypadku należy zwracać uwagę na takie parametry:
- rozmiar,
- dokładność filtracji,
- powierzchnia medium filtracyjnego.
Wybrany przez Ciebie model musi być też dostosowany do rodzaju oleju. Syntetyki, o najlepszych parametrach mają swoje wymagania, więc postaw na filtr o przedłużonej trwałości. Tu nie ma miejsca na niedopasowanie, czy pomyłki.
Jak dobrać filtr powietrza do samochodu?
W tym przypadku zwróć uwagę na wymiary i kształt filtra powietrza. Zasada doboru opiera się o modele dedykowane konkretnym pojazdom i markom samochodów i motocykli. Dobrej jakości filtry powietrza są przede wszystkim skuteczne w oddzielaniu zanieczyszczeń, a ponadto odporne na działanie np. wody czy oleju.
To, jak często będziesz wymieniać filtr powietrza, zależy od rocznika pojazdu oraz warunków, w jakich się porusza. Zazwyczaj kierowcom w naszym kraju rekomenduje się wymianę co 10 – 15 tys. km. Chociaż te zalecenia dynamicznie się zmieniają, co ma związek ze wzrostem smogu.
Jeśli obecny filtr nie realizuje już w pełni swojego zadania, zauważysz wyraźny spadek osiągów silnika. Jego niedomaganie, może być też przyczyną zwiększonego zużycia paliwa i (co jasne) szybszego zużycia komponentów napędu.
Jak dobrać filtry paliwa?
Zanieczyszczenia w paliwie to niezliczona ilość cząstek stałych, które niekorzystnie wpływają na pracę układu paliwowego. W tym przypadku filtr samochodowy odpowiada też za odseparowywanie cząsteczek wody, która zbiera się w jego dolnej części. Dlatego powinien być regularnie czyszczony z nagromadzonego płynu. Na zużywanie się filtra paliwa wpływają głównie:
- intensywność eksploatacji auta,
- rodzaj paliwa.
Kiedy nie zadbasz o filtr paliwa, w samochodzie odnotujesz zmniejszenie osiągów, a cząsteczki i zanieczyszczenia mogą doprowadzać do poważnych uszkodzeń silnika.
Filtr paliwa tak jak inne, również musi być precyzyjnie dopasowany do marki i modelu pojazdu. Możesz wybrać zamiennik, jednak zwróć uwagę, by pochodził od sprawdzonego producenta. Jego montaż powinien być przeprowadzany przez specjalistę, ponieważ wiąże się z koniecznością dokładnego wykonania połączeń.
Related Posts
Stay up-to-date with the latest information.