Auto detailing to więcej niż seria zabiegów na karoserii i wnętrzu naszego samochodu. Kosmetyka samochodowa to swego rodzaju sztuka. Widząc efekty dobrze wykonanego detailingu, nie sposób podważyć tego stwierdzenia. Często jednak również i do nas trafiają pytania o sens przeprowadzania takich zabiegów. W tym tekście postaramy się udzielić wyczerpującej odpowiedzi.
Auto detaling — co to jest?
Auto detailing to kompleksowa pielęgnacja samochodu, na którą składa się jego dokładne mycie, czyszczenie i renowacja (jeśli podzespoły tego wymagają). Zabiegi mają na celu przywrócenie niemal salonowego wyglądu i poprawienie stanu wizualnego oraz technicznego.
W Polsce auto detailing jest określany również jako car detailing. Oba pojęcia są poprawne i mogą być używane wymiennie, bo dotyczą tych samych procesów. Sama dziedzina motoryzacji (bo tak należy ją traktować) sięga lat 50. XX wieku. Wówczas jednak nikt nie stosował żadnego z powyższych terminów.
Detailing samochodowy dzieli się na kilka etapów. Na każdym z nich praca musi zostać wykonana z najwyższą starannością, przy zastosowaniu odpowiednich kosmetyków do car detailingu.
Do zadań detailera należy m.in. dokładne mycie karoserii, czyszczenie felg i opon, polerowanie lakieru czy woskowanie. W zależności od oferty i zasobności portfela klienta usługa może objąć konserwację i renowację wnętrza, a doprecyzowując, to takich elementów, jak np.: tapicerka, dywaniki, plastiki chromowane detale i reflektory.
Zakres auto detailingu zależy od stanu auta, jego stopnia eksploatacji oraz… potrzeb właściciela.
Auto detailing — kiedy go stosować
Po pierwsze — car detailing i auto detailing to nie usługi blacharsko-lakiernicze. Może i są bardzo dalekimi krewnymi, ale zdecydowanie nie należy ich stawiać obok siebie.
Kosmetyka samochodowa, jak sama nazwa wskazuje, ma za zadanie polepszyć wygląd naszego auta. Oczywiście w ramach usługi dobry detailer usunie mikrouszkodzenia powłoki lakierniczej, ale jego kompetencje mają swoje granice.
Myjnia detailingowa to nie komora lakiernicza, w której lakiernik usuwa szkody po kolizji drogowej. Studio car detailingu najlepiej porównać do auto SPA, gdzie nasze “zdrowe” cztery kółka zostają odmłodzone lub… No właśnie.
Wyjaśniamy, kiedy stosować auto detailing
Zabiegi car detailngu można stosować zarówno w nowych, jak i używanych autach. Myjnia detailingowa to miejsce, gdzie często można spotkać pachnące świeżością, nowiutkie egzemplarze samochodów. Prosto od dealera!
Auto detailing na nowym samochodzie
W czasach, kiedy nawet auta “dla zwykłego Kowalskiego” są drogie, a czas oczekiwania na rodzinne kombi dłuży się w nieskończoność, jeszcze więcej właścicieli decyduje się na wizytę w studio car detailingu.
Odpowiednio przeszkolony detailer zabezpieczy poszczególne elementy samochodu, przez co przedłuży ich żywotność. Fachowiec przy pomocy odpowiednich środków zadba o to, aby lakier nie był tak mocno podatny na czynniki atmosferyczne, promieniowanie UV, a nawet… drobne urazy (np. małe kamyki lecące spod kół innych uczestników ruchu).
Niektóre salony oferują auto detailing jeszcze przed wydaniem auta. Dzięki temu klient ma usługę wliczoną w zakup i może sfinansować ją leasingiem czy kredytem.
Auta używane i detailing
Największą wartość car detailingu widać na kilkuletnich autach, które trafiły w ręce profesjonalistów. Czas płynie i po motoryzacji widać to najlepiej. Kultowe auta z biegiem lat ulegają naturalnym procesom. Tapicerka się brudzi, przyciski na kokpicie niszczeją, a kolor karoserii traci pierwotny urok.
Wówczas warto powierzyć pojazd detailerom. Oni zadbają o odświeżenie powłoki lakierniczej, likwidację drobnych uszkodzeń, zabezpieczenie całości (przy okazji zajmą się szybami, felgami i innymi elementami) przed oddziaływaniem czynników zewnętrznych.
Przy okazji podobne zabiegi przeprowadzają wewnątrz auta. Z biegiem lat obicia foteli, niezależnie od materiału, ulegają amortyzacji. To samo tyczy się koła kierownicy i innych elementów. Odpowiednie kosmetyki do detailingu plus wprawna ręka fachowca sprawia, że nawet “pełnoletnia” fura odmłodnieje.
Auto detailing i “tanie” samochody
Niektórzy wychodzą z założenia, że skoro jeżdżą sedanem lub kombi dla pospolitego Kowalskiego, to auto detailing nie ma sensu. Swoją cegiełkę dokładają do tego również zdjęcia w social mediach, gdzie myjnie detailingowe chwalą się głównie autami z najwyższej półki.
W gruncie rzeczy detailerzy bardzo często zajmują się również “masowymi autami”. Wszystko zależy od tego, jak bardzo właściciel lubi swoją maszynę.
Lubimy rozmawiać z naszymi Klientami. Niejeden kupujący kosmetyki do auto detailingu przyznaje, że przydomowy garaż lub budynek gospodarczy zamienił w małe studio car detailingu, gdzie w wolnych chwilach pracuje nad autem swoim, żony czy przyjaciela.
Detailing samochodowy siłą rzeczy będzie kojarzony z dream cars. Rzadkie i bardzo szybkie modele to z reguły inwestycja, a tę warto dodatkowo zabezpieczyć “ceramiką” czy folią.
W ostatnich latach do Polski trafia też coraz więcej samochodów z Dubaju. Kto widział zdjęcia z ulic ZEA, ten wie, że szejkowie byle czym nie jeżdżą i gustują w luksusie.
Klimat Emiratów, czyli brak deszczu i dodatnia temperatura wcale nie są jednak takie dobre dla aut. Piasek pustyni przenika do szczelin i wnętrz. Z kolei słońce nie oszczędza lakieru i tapicerki.
Takie samochody po przyjeździe nad Wisłę często przechodzą autodetailing, gdzie fachowcy rozbierają poszczególne elementy i precyzyjnie je czyszczą odpowiednimi środkami, a następnie składają w jedną całość.
Proces jest czasochłonny, ale wart ceny i efektu.
Nie ma cienia przesady w stwierdzeniu, że w ostatnich latach auto detailing cieszy się ogromną popularnością.
Auto detailing — proces krok po kroku
Niezależnie od tego, czy car detailing wykonuje profesjonalne studio czy pasjonat, wszystkie czynności wymagają uwagi i zaangażowania. Każda z nich ma znaczenie. Poniżej przykładowy przebieg prac w kolejności chronologicznej.
Dekontaminacja
W naszym klimacie karoseria nie ma lekko. Latem pozostają na niej owady i pył. Zimą musi zmagać się z solą i błotem pośniegowym.
Dlatego na samym początku konieczna będzie dekontaminacja — pierwsze oczyszczanie bryły samochodu. Detailer usuwa zarówno zanieczyszczenia widoczne dla oka, jak i te, których nie widać. Mamy na myśli m.in. krople środków smarnych czy odpryski asfaltu.
Z dekontaminacją łączy się również deironizacja. W jej trakcie stosuje się deironizery rozpuszczające zabrudzenia metaliczne na lakierze i obręczach felg.
Glinkowanie
Glinkowanie służy pozbyciu się pozostałych po poprzedniej czynności zabrudzeń. Proces ten musi być dokładny i bardzo staranny. Nie ma w nim miejsca na chwilę nieuwagi, gdyż ta może się źle skończyć dla lakieru.
Jak sama nazwa wskazuje, niezbędna będzie glinka.
Glinka do car detailingu to środek zawierający twardsze od diamentu miko cząsteczki korundu
Polerowanie
Maszyna polerska w dłoń i do dzieła! Cel polerowania stanowi usunięcie wszystkich zadrapań i skaz na lakierze. Konieczna do tego będzie maszyna polerska z założonym padem oraz pasta ścierna. Tutaj też nie ma miejsca na chaos, bo ta może doprowadzić do powstania uszkodzeń. Dobrze wykonana polerka sprawia jednak, że karoseria znów błyszczy.
Zabezpieczenie lakieru
Aby poprzedni wysiłek nie poszedł na marne, detailer musi zabezpieczyć przygotowaną powłokę lakierniczą. Tutaj rozwiązań jest kilka. Zabezpieczeń można dokonać poprzez a woskowanie nałożenie powłoki ceramicznej czy aplikację folii ochronnej.
Tutaj wszystko zależy od preferencji klienta lub doświadczeń eksperta wykonującego usługę. Ważne jest, aby przed aplikacją warstwy ochronnej odtłuścić powierzchnię celem usunięcia resztek pasty polerskiej.
Auto detailing — wnętrze też jest ważne
Fajnie jest mieć czyściutkie auto, ale warto pamiętać też o tym, że jego środek również wymaga pielęgnacji. Car detailing wnętrza skupia się tapicerce i elementach plastikowych.
Przy okazji wizyty na myjni detailingowej warto sięgnąć po pakiet czyszczenia, zabezpieczenia oraz konserwacji elementów kokpitu. Dzięki temu Twoje już dobrze znane auto, znów będzie pachniało jak w dniu, w którym, opuściło salon.
Auto detailing — kosmetyki i narzędzia
Kosmetyka samochodowa wymaga nie tylko wprawnej ręki fachowca, ale też odpowiednich środków do car detailingu. Każde studio car detailingu ma swoich ulubionych producentów. Adepci sztuki detailingu zazwyczaj eksperymentują z poszczególnymi produktami.
Niezależnie od skali, zawsze potrzebna będzie maszyna polerska. Bez niej praktycznie nie da się wykonać polerowania.
A czy warto stosować car detailing?
Jeśli lubisz swoje auto (niezależnie od tego czym jeździsz), to odpowiedź brzmi: TAK!
Related Posts
Stay up-to-date with the latest information.