Moda na pielęgnację lakieru trwa w najlepsze! Wiele osób aranżuje przydomowe garaże na studia auto-SPA i w wolnych chwilach poddaje swoje samochody zabiegom poprawiającym ich stan wizualny. Dziś podpowiemy, jaki zestaw do auto detailingu jest niezbędny, aby rozpocząć swoją przygodę.
Zestaw do auto detailingu — definicja na początek
Przede wszystkim pamiętaj, że auto detailing to proces mający na celu pielęgnację samochodu.
Jak każdy proces, tak i ten składa się z kilku podstawowych elementów. Są to m.in.: dokładne mycie, czyszczenie, a nawet renowacja wymagających tego podzespołów. Wszystkie czynności mają za zadanie przywrócenie niemal salonowego wyglądu pojazdu.
Pamiętaj, że wykonywanie napraw blacharsko-lakierniczych kosmetyką samochodową już nie jest ?
Moda na dbanie o powłokę lakierniczą sprawiła, że wiele osób zaczęło zajmować się detailingiem we własnym zakresie. Z myślą o początkujących przygotowaliśmy listę produktów (i warunków), które składają się na galonowy zestaw do auto detailingu.
Oto one.
Zestaw do auto detailingu — infrastruktura
Zacznijmy od rzeczy oczywistych — dokładnej kosmetyki auta lepiej nie wykonywać pod chmurką. Teoretycznie nawet mycie samochodu na własnej posesji może grozić mandatem.
Zatem w przypadku tak dokładnych zabiegów lepiej mieć garaż, namiot czy inną nieruchomość, w której utrzymuje się dodatnia temperatura. Warto, aby taki obiekt był odpowiednio przygotowany. Sypiący się ze stropu tynk czy nadmierna wilgoć nie są sprzymierzeńcami prac detailingowych.
Twoje stanowisko pracy musi być dobrze oświetlone. Oczywiście dostęp do bieżącej wody to podstawa. Bez niej wykonanie jakiegokolwiek zabiegu jest niemożliwe.
Zestaw do auto detailingu — kosmetyki
Poszczególne etapy auto detailingu opisywaliśmy szerzej w artykule „Auto detailing – co to jest i czy warto go stosować?”.
Tutaj skupimy się na niezbędnych preparatach
Deironizery
Zanim zaczniemy prace nad autem, trzeba je gruntownie oczyścić. Zaczynamy od pierwszego etapu usuwania wszelkich zabrudzeń lakieru.
Aby zrobić to jak najlepiej niezbędny będzie deironizer. M.in. ADBL posiada gamę środków, które sprawią, że wszelkie drobiny asfaltu, osad z klocków hamulcowych na felgach i inne brudy drogowe znikną podczas mycia.
Oczywiście w ofercie mamy również cleanery i removery innych producentów.
Glinki
Glinka do auto detailingu to środek niezwykle ciekawy, gdyż zawiera twardsze od diamentu mikro cząsteczki korundu. Z racji swojego składu trzeba bardzo uważać przy glinkowaniu. Chwila nieuwagi i… będziemy mieli duży problem z lakierem.
Pasty polerskie
Pasty polerskie stosuje się do usuwania drobnych zarysowań. W składzie tego preparatu dość często znajdziemy ziarna ścierne lub substancje chemiczne. Działają one jako środki abrazyjne, a ich cel to delikatne ścieranie powierzchni. Wszystko po to, aby przywrócić lakierowi połysk i gładkość.
Wosk
Temat wosków to temat rzeka! Zacznijmy od tego, do czego służy wosk samochodowy.
Woskowanie auta ma za zadanie odświeżenie lakieru oraz ochronę go przed czynnikami zewnętrznymi, szczególnie warunkami atmosferycznymi, w tym kwaśnymi opadami deszczu.
Do tego wosk zabezpiecza karoserię przed oddziaływaniem promieni UV. W naszym klimacie, przez sporą część roku musimy zmagać się z ujemnymi temperaturami, śniegiem i błotem pośniegowym. Również i przed nimi możemy zabezpieczyć auto warstwą wosku.
Co istotne — wosk to nie pancerz. Nie ochroni karoserii przed uderzeniami drobnych kamieni, ale może zamaskować drobne rysy czy hologramy.
Jeśli chodzi o skład, to dzielimy je na trzy rodzaje — naturalne, syntetyczne i hybrydowe.
Ważny jest jeszcze podział na konsystencję — rozróżniamy woski w postaci stałej (woski twarde) oraz woski płynne (w postaci mleczka lub spray’u).
Najpopularniejsze na rynku są woski twarde. Występują w każdym z trzech rodzajów.
Do woskowania auta niezbędny jest aplikator gąbkowy oraz puszysta ściereczka z mikrofibry oraz… dużo czasu. Woskowanie to proces bardzo czasochłonny.
Powłoka ceramiczna
Powłoka ceramiczna również ma za zadanie zabezpieczenie lakieru. Wosk utrzymuje się do 6 miesięcy. Ceramika zostaje na aucie nawet na kilka lat. Na plus ceramiki działa też jej twardość. Dzięki dobrej powłoce ceramicznej lakier jest chroniony przed drobnymi zarysowaniami.
Efekt też ma znaczenie — powłoki ceramiczne poprawiają wygląd lakieru i zapewniają o wiele większą hydrofobowość niż wosk.
Zestaw do auto detailingu — sprzęt
Same kosmetyki nie wystarczą. Potrzeba też narzędzi. Bez nich wykonanie wielu prac, jak np. aplikacja twardego wosku będzie niemożliwa.
Maszyna polerska
Maszyny polerskie dzielą się na trzy rodzaje — dual action, orbitalne i rotacyjne.
Na początek lub do domowego użytku polecamy maszyny typu dual action. Wykonanie ją pracy zajmie więcej czasu, ale za to wybacza więcej błędów. Jeśli dopiero stawiasz swoje pierwsze kroki w auto detailingu, będzie dobrym wyborem.
Warto na samym początku zainwestować w lepszy model. Tańsze maszyny polerskie mogą zniechęcić do siebie z powodu wibracji. Szczególnie kiedy mamy zamiar używać sprzętu częściej niż tylko okazyjnie.
Pady i gąbki polerskie
Maszyna polerska nie zrobi roboty, jeśli nie zastosujesz dobrej gąbki polerskiej. Te niepozorne elementy mają ogromne znaczenie przy odświeżeniu lakieru, usuwaniu rys czy usuwaniu hologramów.
Lampa
Bez dobrego oświetlenia przy tak precyzyjnych zabiegach będzie ciężko. Najlepiej zaopatrzyć się w lampę dającą białe i naturalne światło. Ważne, aby światło nie przekłamywało kolorów i pozwolił dotrzeć wady lakieru czy hologramy.
Aplikator do wosku
Wspominaliśmy, że woskowanie to proces wymagający czasu. Do nanoszenia wosku może przydać się ręczny aplikator — gąbkowy lub z mikrofibry. Niektórzy producenci stosują ergonomiczne aplikatory, które swoimi kształtami odbiegają od zwykłej gąbki , gdyż zostały zaprojektowane w sposób ergonomiczny, aby jak najwygodniej leżały w dłoni.
Pędzel do autodetailingu
To niby niepozorny gadżet, który wygląda trochę jak element kosmetyczki. Jest jednak bardzo przydatnym gadżetem podczas przy czyszczeniu zakamarków i zagłębień.
Zestaw do auto detailingu — nie od razu Rzym zbudowano
Tworzenie własnego studia do auto detailingu, nawet takiego „domowego” to czasochłonny proces. Wraz z doświadczeniem przychodzi potrzeba zakupu nowych akcesoriów czy testu kolejnych preparatów.
Pamiętaj, że trening czyni mistrza, a w detailingu to trening, ostrożność i cierpliwość są kluczem do sukcesu.
Related Posts
Stay up-to-date with the latest information.